PRP Tedavileri

 

Biyolojik tedaviler tıbbın her alanında yaygınlaşmaya devam ederken ortopedik problemlere de çözüm getirdiği alanlar mevcuttur. Hastaya doğru yöntem ve miktarda uygulanacak PRP ya da kök hücre uygulamaları kemik ve eklem hastalarında yapılan tedavilerin başarı şansını artırmaktadır.

 

PRP (Platelet Rich Plasma) en genel anlamıyla kan pulcuklarından zengin kan sıvısı olarak tanımlanmaktadır. PRP uygulaması için kişiden alınan kan özel bir işleme tabi tutulur. PRP’de bulunan kan pulcukları ve plazma sıvısı vücudun sorunlu bölgesine uygulandığında doğrudan iyileşme başlatabilecek gerekli faktörleri barındırmaktadır. Ek olarak bu faktörlerin vücuttaki mevcut diğer iyileştirici hücrelerin problemli bölgeye akın etmesini sağladığı da bilinmektedir.

 

Bu tedavi yöntemi ile erken dönemde oluşan zedelenmelerde ya da kronikleşmiş sorunlarda da iyileşmenin tetiklenmesi amaçlanır.

 

Kullanım Alanları

Özellikle kronikleşen ağrılarda başarısı kanıtlanmış PRP tedavileri daha çok;

  • Dirsek ve aşil tendinitleri,
  • Topuk dikeni,
  • Erken dönem tendon ve kas zedelenmeleri,
  • Erken dönem diz kireçlenmeleri,
  • Kıkırdak ve menisküs hasarlanmalarında cerrahi işlem sonrası iyileşmeyi artırıcı olarak kullanılmakta ve başarılı sonuçlar sağlamaktadır.

 

Günümüzde birçok merkezde uygulanması mümkün olan PRP tedavisinde enjekte edilecek plazmanın standardize edilmesi ve uygulama miktarının ayarlanması tedavinin başarısını doğrudan etkilediğinden tecrübeli kişiler ve merkezlerde uygulanmasına dikkat edilmelidir. PRP tedavisinde önemli olan nokta kullanılacak kanın “platelet” bakımından zengin olan kısmının seçilmesi ve hastaya doğrudan, uygun oranda enjekte edilmesidir.

 

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize herşeyi sor!
👋 Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?