Ayak Bileği Artroskopisi

AYAK BİLEĞİ ARTROSKOPİSİ

Ayak bileği artroskopisi, ayak bileği ekleminin artroskop denilen uzun teleskopik kameralarla incelenmesidir. Ayak bileği minimal invaziv cerrahi olarak da bilinen ayak bileği artroskopisi, hastanın ayak bileğinde oluşan hastalık ve yaralanmaların tanısında ve tedavisinde kullanılmaktadır. Genel ya da lokal anestezi altında birer santimlik kesilerle yapılan bu işlemin hasta konforu açısından da büyük yararları bulunmaktadır.

 

Ayak bileğinde sıklıkla burkulma sonrası kıkırdak yaralanmaları ve yumuşak doku sıkışmaları sonucu ağrı, şişlik ve hareket kısıtlılığı ortaya çıkar. Kıkırdak ayrılmaları, yumuşak doku sıkışmaları, erken evrede oluşan kireçlenmeleri, ayak bileğindeki kemik parçalarının çıkarılması, eklem içi biyopsilerin ve tümörlerin çıkarılması, sinovit, ayak bileği artrodezi (harap olan eklemin hareketsiz ve ağrısız hâle getirilmesi), eklemi ilgilendiren bazı kırıklar artroskopi yardımıyla başarıyla tedavi edilebilir. Ayak bileği çevresi tendonlarına yönelik bazı girişimler de endoskopik olarak yapılabilir.

Artroskopi ameliyatının hastaya sunduğu en büyük faydalardan biri de iyileşme sürecinde alçı kullanılmaz. Böylelikle hasta, ayak bileğini kolaylıkla hareket ettirebilir. Ancak yine de hastanın 6 hafta boyunca ayağına basmaması gerekmektedir. Hasta 1-2 gün hastanede takip edildikten sonra ilk pansumanda dreni çekilip taburcu edilebilir.

.

 

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize herşeyi sor!
👋 Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?