Arka Ayak Endoskopisi

Arka Ayak Endoskopisi/Artroskopisi

Bu artroskopik yöntem ile ayak bileğinin arka yarısına, subtalar ekleme, bu bölgedeki bazı kasların tendonlarına ve topuk (kalkaneus) kemiği üzerindeki kemik çıkıntılara ulaşarak görüntüleme ve tedavi yapmak mümkündür. Aşil tendonunun iki yanından yapılan 7-8 milimetrelik girişlerle görüntüleme yapılır. Arka ayak bileği kısmında eklem kapsülü yapısı bulunmaz. Bunun yerine yağ dokusu ve bağ dokusu içeren dokular arasından geçilerek hedef dokulara ulaşılır.

Ayak bileği posterior sıkışma hastalığı, ayak bileği eklemi kıkırdak sorunları, subtalar eklem kıkırdak sorunları, ayak bileği osteoartriti (artrodez tedavisi) gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.

Arka ayak endoskopisi sonrası genellikle 1 gece hastanede yatış yapılır. Yumuşak doku ameliyatları sonrasında genellikle alçı uygulamasına ihtiyaç yoktur ve erken dönemde ayak bileği hareketlerine başlanabilir. İyileşmenin tamamlanması ve spora dönüş 6-8 hafta sürebilir. Artrodez ameliyatları sonrasında 6-8 hafta ayağın üzerine basılmamalıdır, bazı durumlarda alçı tedavisi ile bölgeyi hareketsiz bırakmak gerekebilir. Kaynama tamamlandıktan sonra tam yük verilebilir.

 

 

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize herşeyi sor!
👋 Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?