Kalça Kırığı

 

KALÇA KIRIĞI

 

Kalça kemiği kırığı, sıklıkla zayıf kemiklere sahip ileri yaştaki insanlarda küçük travmalardan sonra ya da genç yaştaki insanlarda yüksek enerjili bir travmadan veya ciddi yaralanmalardan sonra meydana gelmektedir.

Yaşlılarda görülen kalça kırıklarının %90’ı basit düşme sonrasında olmaktadır.

 

Kalça Kırığının Belirtileri

 • Kasıkta veya üst uylukta şiddetli ağrı
 • Şişlik ve hassasiyet
 • Kalçayı döndürürken rahatsızlık

Hekiminiz görülen semptomlarınız, bacak ve kalçanızın anormal duruşu ve kapsamlı bir fiziki muayene sonrası kalça kemiği kırığını teşhis edebilir. Bu teşhisi onaylamak için de röntgen ve MR taraması ya da gerek görürse kemik taraması gibi görüntüleme testleri yapılmasını isteyebilir.

İlaçlar, enjeksiyonlar ve fizyoterapi gibi konservatif bir yaklaşım tatmin edici sonuçlar vermediğinde cerrahi işlem uygulanır.

Kalça kırığı ameliyatı anestezi altında artroskopi ya da açık ameliyat ile yapılmaktadır ve bu seçim cerrahınız tarafından sizin durumunuz için hangi yaklaşımın iyi olacağı yönünde vereceği kararla netleşecektir.

En genel hâli ile uyluğunuzun üst kısmına yapılan bir kesi ile kalça eklemi kemiğiniz ortaya çıkarılır ve kırık ya da hasar görmüş eklem protez ile değiştirilir. Protez yerleştirildikten sonra hareket açıklığının tatmin edici olması için hareket testi yapılır. Kesi, dikişler ve pansumanla kapatılarak ameliyat sonlandırılır.

Kalça kırıklarının birden çok çeşidi olduğu için ilgili bölgeye bağlı farklı cerrahi prosedürler söz konusudur, ameliyatın türü kırığın şiddetine ve yerine bağlı olarak değişecektir.

 • Total Kalça Protezi:
  Kalçada mevcut bulunan doğal yuvanın ve uyluk kemiğinin (femur başı) protezlerle değiştirilmesidir. Bu işlem esnasında pelvik kemiğinizdeki üst femur ve yuva protez implant ile değiştirilir.
 • Kısmi Kalça Protezi:
  Hasarlı femur başının protez ile değiştirilmesi operasyonuna kısmi kalça protezi denilmektedir. Femur başının travmatik olarak kırılmış veya hasar görmüş top benzeri baş kısmı protez implant ile değiştirilir.
 • İç Fiksasyon:
  Bu operasyon kalça kemiğindeki hasarlı kısım vidalar, pimler, çubuklar ya da plakalarla iyileştirilmesi, yerinde tutulması işlemidir. Uyluk kemiğinin tepesine sabitlenmiş olan bir vida sayesinde kırığınızı uyluk kemiğinin başına doğru kayan bir kalça vidası yerleştirilerek bir arada tutulması sağlanarak düzeltilecektir.

 

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize herşeyi sor!
👋 Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?