Kalça Protezi

Kalça eklemi vücudumuzun en çok yük taşıyan eklemlerinden biridir. Kalça eklemleri aşırı zorlama, ağır darbelere maruz kalma ve çeşitli hastalıklar sonucu hasar görmektedir. Kalça kireçlenmesi, eklem kıkırdağının yaş, mekanik ve biyolojik etkenlere bağlı yıpranması sonucu gelişen ilerleyici bir hastalıktır. En sık kalça ağrısına neden olur. Daha çok orta ve ileri yaşlarda görülür. Hastalığın erken evrelerinde kalça hareketlerinde tutukluk, ağrı ve topallama olurken ilerleyen dönemde hareket kısıtlılığı ve ağrıda artış sonucunda hastanın fonksiyonel kapasitesinde ciddi problemlere yol açar.

Hastalığın tedavisinde kilonun azaltılması, koltuk değneği kullanımı, ağrı kesici ilaçlar kısa dönem yarar sağlamaktadır. Ameliyat dışı tedavilerden yarar görmeyen ve ilerleyen dönemde kalça ekleminin görevini yerine getiremeyecek duruma gelen hastalarda kalça protezi operasyonu uygulanmaktadır. Protez operasyonu yıpranmış ve uyumunu kaybetmiş eklem yüzeylerinin metal, porselen ya da polietilen yüzeylerle değiştirilmesi, yenilenmesidir.

Kalça protezi ameliyatı, genel veya epidural anestezi ile yapılmaktadır. Kalçadan uygulanan bu tedavide 10-20 cm’lik bir cilt kesisi ile hasarlı kemikler kalçadan çıkarılarak yerine kalça kemiği görevlerini taklit eden protezler kullanılmaktadır. Protez ameliyatı ile bozulmuş eklem yüzeyleri arasındaki teması keserek günlük yaşam aktivitelerin ağrısız ve acısız gerçekleştirilmesine olanak sağlar. Hastanın ameliyat sonrasında kendini toparlayıncaya kadar hastanede yatması (genellikle 3-5 gün) gerekmektedir. Ameliyatın ardından ertesi gün kalçaya yük vererek hasta yürütülür. Bunun nedeni yerleştirilen protezin çok daha hızlı bir şekilde çevre dokularla kaynaması ve hareketsizlik sebebi ile damarlarda pıhtı oluşumunun engellenmesidir. Taburcu olduktan yaklaşık 2 hafta sonra da ilk poliklinik muayeneniz yapılıp dikişleriniz alınmaktadır. Normal günlük hayata dönüş 2-3 ay süre almaktadır. Vücuda yerleştirilen protezlerin oluştuğu maddeye göre kalıcılıkları değişir. Çoğunlukla total kalça protezinin ömrü 20-30 yıla kadar uzanmaktadır.

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize herşeyi sor!
👋 Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?